ראיון וידיאו על תחומי מחקרה של פרופ' רוח-מדבר שפירא

בראיון וידאו בן כחצי שעה, פרופ' עפר עציון, לומד על תחומי מחקרה של פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא. הראיון התקיים ביולי 2021, כהסכת (פודקסט) בסדרת "אחד עם אחד(ת)" של ערוץ "הצצפת" של המכללה האקדמית צפת, בו מתראיינים חוקרים על תחומי התמחותם.

אין תגובות

הסכת (פודקאסט) על התפילה ברוחניות העכשווית האלטרנטיבית

בהסכת של האוניברסיטה הפתוחה וגל"צ, עסקו בסדרת מפגשים על "תפילה". במפגש אחד (מתוך ארבעה) התארחה פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא על ביטויה ועיצובה של התפילה ברוחניות העכשווית האלטרנטיבית המראיינים של הפודקסט "אדרבא" - פרופ' תמר הרמן ופרופ' יורם קלמן, והתחקירן לו קורק.

אין תגובות

הרצאה: הסרט "המבול" (2014) כמפגש בין רוחניות אלטרנטיבית ותרבות פופולרית

הסרט "המבול" (Noah, 2014) מנותח בהרצאה זו כ"מדרש קולנועי" המציג שלוש השקפות עולם עכשוויות שונות, ומקדם ערכים אקו-פמיניסטיים תוך ביקורת על חומרנות ופונדמנטליזם. ההרצאה מציגה תיזות מרכזיות שנוסחו במסגרת מאמרים שפורסמו בידי פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא וד"ר לילה מור במסגרת פרוייקט מחקר זה.

אין תגובות

כתבת טלוויזיה על עריכת טקסי נישואין יהודיים-אלטרנטיביים בידי מריאנה רוח-מדבר

כתבת טלוויזיה על מריאנה רוח-מדבר, בעיקר בתפקידה כעורכת טקסי נישואין יהודיים אלטרנטיביים. את הכתבה הכינו חני בר לב ורותי ויגיסר ב-2008, והיא שודרה בערוץ המקומי (השרון) 98.

אין תגובות

מאמרון: "אני מייצר את אלוהים והוא מייצר אותי (ראיון של דב אלבוים)

כתבת ראיון על תפיסותיו הרוחניות האישיות של דב אלבוים, לרגל יציאת ספרו "מסע בחלל הפנוי". הכתבה, שכתבה רוח-מדבר, התפרסמה בכתב העת הרוח-אלטרנטיבי "חיים אחרים".

אין תגובות

כתבה: "אנכי ה' אלהיך" עכשיו במבצע! (כתבה ב"חיים אחרים")

האם הרוחניות העכשווית ממוסחרת? ו...האם זה בעייתי, בעצם? בכתבה זו בירחון הרוחני-אלטרנטיבי "חיים אחרים" דנה רוח-מדבר בסוגיות אלה, לאור ביקורו של דיפאק צ'ופרה בישראל במסגרת סדנה שהעביר בארץ.

אין תגובות

הסכתי (פודקאסטים) "האקדמיה של הרוח" בהגשת פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא

דף זה כולל קישורים לשורת הסכתים (פודקאסטים) שערכה והגישה רוח-מדבר שפירא בתכניתה "האקדמיה של הרוח" ב"רדיו מהות החיים". כולם פתוחים להאזנה חופשית. בכל פרק בתכנית נושא מרכזי ומרואיין/ת אחת/ד ראשי/ת (ואחר/ת בנוסף).

אין תגובות

מושב: סביב המקדש- מקומות קדושים ומרחבים תחת עימות בישראל

כיצד נתפסת ומעוצבת ארץ הקודש אצל הוגי דתות חדשות? במושב זה, בכנס בינ"ל שעסק בדתות חדשות, הציגו ארבעה חוקרים (מארה"ב, סקוטלנד וישראל) זוויות מגישות דתיות שונות: תקשור, הבונים החופשיים, קבוצות יהודיות ונוצריות. המושב נוהל בידי פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא, בכנס של ארגון CESNUR לחקר דתות חדשות (Center for Studies on New Religions), וההרצאות צולמו בוידאו.

אין תגובות

יום עיון: פסיכותרפיה יהודית רוחנית בישראל

יום עיון ייחודי זה הפגיש בין מחקר ומעשה בתחום החדשני של פסיכותרפיה יהודית רוחנית בישראל. הוא התקיים במסגרת פרוייקט המחקר בהובלת פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא ופרופ' עפרה מייזלס, כחלק מפרוייקט מחקר בינלאומי ורב-תרבותי בתחום פסיכותרפיה רוחנית. (ר' קישורים בדף.) ביום העיון התקיימו הרצאות מבוא ופאנל סיכום שתועדו בוידאו. כמו כן התקיימו בו מעגלי שיח.

אין תגובות

מושב: פריפריה ואלטרנטיבה- קהילות רוחניות בגליל בין טבע וסביבה לבין עימות עם הממסד

הקשר לאדמה ולטבע הארצישראלי מצוי בליבה של האידיאולוגיה הציונית, וקשור הדוקות לתפיסות אידיאולוגיות של כיבוש השממה, חידוש הריבונות היהודית בארץ, יישוב הארץ, המשכיות עם ישראל ועוד. ברוחניות האלטרנטיבית, לעומת זאת, מתקיים מערך אידיאולוגי שונה, המוביל גם לפרקטיקות מסוג אחר, למשל בכל הנוגע ליחס למקום/טבע, לזהות הלאומית/אישית, לנאמנות לממסד. מטבע הדברים, הדבר מביא להתנגשויות בין גופי הממסד לבין אותן קהילות. לכן, נוח לקהילות כאלה לעתים לפעול דווקא בפריפריה, כגון בגליל. מושב בן שלוש הרצאות שאורגן על ידי פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא עסק בסוגיות אלה, במסגרת כנס במכללת תל חי באביב 2022.

אין תגובות